Jak przestać się ba...
 

Jak przestać się bać?  

 

Od zawsze mam lęki związane ze śmiercią i chorobami. Przerobiłam jedną terapię, drugą. Było lepiej, ale po kilku miesiącach wszystko wraca. Doszłam do wniosku, że to bez sensu i już na terapię nie wrócę. Znacie jakieś techniki, macie rady, wskazówki jak opanować atak paniki i strach przed śmiercią?

Cytat
Opublikowany : 18 listopada 2019 19:25

Moja znajoma poleciła na lęki zastosować formę oddychania. Brać 10 oddechów głębokich nosem a wypuszczać ustami.... ale te oddechy robić bardzo spokojnie i głęboko przy tym skupiając swoje myśli na tej czynności. Po prostu myśleć wtedy tylko o czynności oddychania, sekunda po sekundzie. I to działa i naprawdę lęki znikają. Spróbuj. 

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 19 listopada 2019 01:19

@bridget

Dziękuję Ci bardzo za odpowiedź. Wypróbowałam, przywołało mnie na chwilę do porządku, ale za moment wszystko wraca 🙁 Bardziej ta technika pomogłaby mi otrząsnąć się z nerwów. Z moimi lękami chyba nie tak łatwo. Nie wiem jak skierować swoje myśli, jak sobie wytłumaczyć ten strach. Dziś rano miałam znów atak paniki i cudem wyszłam do pracy.

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 19 listopada 2019 08:16

Opisz, a potem na głos przeczytaj czego dokładnie się boisz. Jeśli lęk jest całkowicie irracjonalny powinno Cię to chociaż na chwilę orzeźwić. Skup się na tym co widzisz i słyszysz. Też to opisz i skoncentruj się na tym tzn przyglądaj się, wąchaj, wsłuchuj. Może brzmi głupio, ale mnie pomaga.

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 19 listopada 2019 11:22
Anonymous

Hej! Nie wiem czy słyszałaś o takim nurcie w psychologii/terapii jak logoterapia oraz Viktorze Franklu? Polecam się zapoznać, może coś Ci to pomoże. Myślę, że warto również zapoznać się z wywiadem w przekroju podaję link: https://przekroj.pl/media/audio/pogadajmy-troche-o-smierci-audio czyli po prostu czytaj książki, wywiady, artykuły o śmierci i miej świadomość, że wszyscy ludzie są śmiertelni i każdy się tej śmierci boi, co mogłoby zmniejszyć lęk? Hmmm może głęboka medytacja, wizualizacja, poważna rozmowa z kimś o tych obawach, doświadczenie wolontariatu w hospicjum, może jak naocznie to zobaczysz to się trochę z tym oswoisz... Śmierć jest przerażająca bo taką ma naturę, gdyby tak nie było to ludzie nie mieliby oporu przed samobójstwem, a jednak z obawy przed śmiercią żyją..... Wiadomo nie zawsze ten lęk jest w stanie powstrzymać przed tym ale w większości przypadków nas powstrzymuje przed ryzykownymi działaniami i przed utratą życia. Jest też taka możliwość hardcorowa, są takie szamańskie rytuały polegające na zakopaniu w ziemi na jakiś czas, kilka/kilkanaście minut lub dłużej, taki udawany pochówek, tylko to jest metoda dla odważnych podobno inaczej człowiek zaczyna patrzeć na życie po takim doświadczeniu. Jedyne rozwiązanie to zaakceptować śmierć jako naturalną rzecz w życiu. Jest takie powiedzenie, że "dwie rzeczy w życiu są pewne: śmierć i podatki ";) trochę z przymrużeniem oka, i jeszcze jedno mi się przypomniało "nie bierz życia zbyt poważnie, bo i tak nie wyjdziesz z niego żywy".

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 21 listopada 2019 18:20

@kati38

To prawda pomaga, ale też doraźnie. Chociaż może dałabym radę wyrobić nawyk niezaglebiania sie w kwestie ktorych sie boje. A ja chce przepracować, by osiagnac spokój i skupiam sie na myślach oderwanych od rzeczywistości, na gdybaniu i objawach.

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 25 listopada 2019 23:28

@young-woman

Rozumiem o co Ci chodzi. Ja czytałam bardzo dużo o śmierci. To nie tak, że unikam tematu. U mnie niesprzyjajacym czynnikiem jest zbyt dużo myślenia. Nie wierzę w Boga, nie boje sie piekła... Boję się nicosci i niespełnienia. Przeraża mnie fakt, że mogłabym umrzeć przedwcześnie, a nie myśl że umrę jako staruszka... 

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedz i za ciekawy link. Nie wiem czemu dopiero dziś ją zobaczylam skoro dodana zostala przez Ciebie kilka dni temu... 

A odnosnie zakopania się w ziemi, o sorry, ale chyba bym tego nie przezyla 🙂

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 25 listopada 2019 23:35

Przerabiam aktualnie lęki o zdrowie. Nie działa na mnie nic oprocz leków. Inaczej zachowuję się jak debil.

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 25 listopada 2019 23:52
Anonymous

Jeżeli kogoś interesuje temat śmierci to mogę polecić rozmowy filozoficzne w radio TokFm z Tomaszem Stawiszyńskim, są 3 odcinki podcastu na ten temat:  "filozofia w ogrodzie", oraz ogólnie serdecznie polecam wystąpienia "Kwadrans filozofa" są świetne oraz inne audycje z udziałem Pana Tomasza. 

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 26 listopada 2019 17:56

Musisz się Zalogować. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się